SSSL History Page

South Scarborough Softball league was formed in 2004 by a collection of softball teams wanting to run an affordable league that was run by the players and Captains.

2004

Team Name Captain
1 Jamieson Steve Effer
2 Victoria and Alberts Rick Young
3 3 up 3 down Craig Hindle
4 Blue Devils Steve Forgeard
5 The Golden Balls Taryn Grieder
6 The Dirty Sox Bill Dale
7 Wobbly Dogs Carol Cooper
8 The Bar Flys Kerry Poirier
 
Champions 3 up 3 down

2005

Team Name Captain
1 Jamieson Steve Effer
2 Victoria and Alberts Rick Young
3 The Cripplers Brett Davies
4 Blue Devils Steve Forgeard
5 The Golden Balls Taryn Grieder
6 The S.M.U.R.Fs Bill Dale
7 The Gardener Roger Vachon
8 Field of Dreamers Mike Maier
9 Scared Hitless Damon Hawkey
10 Shockers Walter Traveres
 
Champions The Gardener

2006

Team Name Captain
1 Jamieson Steve Effer
2 Victoria and Alberts Rick Young
3 The Cripplers Brett Davies
4 Blue Devils Steve Forgeard
5 Scarborough Chronics Taryn Grieder
6 The S.M.U.R.Fs Bill Dale
7 The Gardener Roger Vachon
8 The BOOMsticks Stephen Johnson
9 Scared Hitless Christine Doyle
10 Shockers Walter Traveres
11 Field of Dreamers Mike Maier
12 The Master Batters Evan Robinson
 
Champions Tier One Boomsticks
Champions Tier Two Scared Hitless

2007

Team Name Captain
1 Jamieson Steve Effer
2 Victoria and Alberts Rick Young
3 The Cripplers Brett Davies
4 Blue Devils Steve Forgeard
5 Scarborough Chronics Taryn Grieder
6 S***ts & Giggles Dave Grittle
7 Strikers George Samonas
8 Master Batters Evan Robinson
9 Slush Puppies Christine Doyle
10 The BOOMsticks Stephen Johnson
11 Monarch Mike LePlant
12 The S.M.U.R.Fs Bill Dale
 
Champions Tier One Victoria and Alberts
Champions Tier Two Strikers

2008

Team Name Captain
1 Jamieson Steve Effer
2 Victoria and Alberts Rick Young
3 The Cripplers Brett Davies
4 Blue Devils Steve Forgeard
5 Scarborough Chronics Taryn Grieder
6 S***ts & Giggles Dave Grittle
7 Strikers George Samonas
8 Master Batters Evan Robinson
9 Slush Puppies Christine Doyle
10 Hinge Devils Greg Smith
11 The Roosters Shannon Duggan
12 Umbra Jim Highet
 
Champions Tier One Jamieson
Champions Tier Two The Cripplers

2009

Monday Night League

Team Name Captain
1 Jamieson Steve Effer
2 Victoria and Alberts Rick Young
3 The Cripplers Brett Davies
4 Blue Devils Steve Forgeard
5 Scarborough Chronics Paul E
6 S***ts & Giggles Dave Grittle
7 Strikers George Samonas
8 Master Batters Evan Robinson
9 Slush Puppies Christine Doyle
10 Hinge Devils Greg Smith
11 The Roosters Shannon Duggan
12 Umbra Jim Highet
 
Champions Tier One Strikers
Champions Tier Two Hinge Devils

Thursday Night League

Team Number

Team Name

Captain

1

Raptorman

Steve

2

Runnin' Rebels Rick

3

Surpassing Greatness Sam

4

Yeah Buddy
Kevin

5

The Strays

Gavin
6

Ohhh Rass

Devin
7 The Trees
Alexander
 

Champions

Yeah Buddy

2010

Monday Night League

Team Number

Team Name

Captain
Tier One

1

The Strikers
George S

2

Scarborough Chronics
Paul E

3

The Slush Puppies
Christine D

4

Hinge Devils
Gregg S

5

Roosters
Erin H

6

Jamieson
Steve E

7

Blue Devils
Steve F

8

The Cripplers
Rob B
Tier Two
9
Shitts & Giggles
Dave G
10
Runnin' Rebels
Rick Y
11
Master Batters
Tony L
12
Umbra
Jim H
Champions Tier One- The Strikers Tier Two-Master Batters

Thurday Night League

Team Number

Team Name

Captain
Tier One Champions - What's For Dinner
Tier Two Champions - Runnin' Rebels

2011

Monday Night

Team Name

Captain
Roosters
Erin H
Blue Devils
Steve F
The Strikers
George S
Hinge Devils
Greg S
Scarborough Chronics
Paul E
Master Batters
Tony L
The Slush Puppies
Christine D
Runnin' Rebels
Rick Y
Jamieson
Steve E
Shitts & Giggles
Dave G
The Cripplers
Rob B
Umbra
Jim H

Champions- Tier 1 - Strikers Tier 2 - Shitts & Giggles

Thurs Night

Team Name

Captain

Snipers

Timothy L

Yeah Buddy

Kevin C

Koopa Troopers

Jack W

What's For Dinner

Robert L

MORUNS

Christine

Runnin' Rebels

Rick Y

The Roosters

Adrian P

THE XPENDABALLS

Dave Ali

Titans

George C

Loaded Bases

Steve F

The Sandlot 

Mat T

Swamp Donkeys

Sanna S

Champions- Tier 1 - WFD Tier 2 - Expendaballs

 

2016

Team Name Captain
2016 MONDAY CHAMPIONS!!!
TIER ONE SAMURAI
TIER TWO BREAKING BALLS
TIER THREE THE CRIPPLERS
2016 THURSDAY CHAMPIONS!!!
TIER ONE YEAH BUDDY
TIER TWO TITANS
TIER THREE GOT THE RUNS

2017

Team Name Captain
2017 MONDAY CHAMPIONS!!!
TIER ONE
TIER TWO THE SLUSH PUPPIES
TIER THREE SHITTS & GIGGLES
2017 WEDNESDAY CHAMPIONS!!!
TIER ONE THE OWLS
2017 THURSDAY CHAMPIONS!!!
TIER ONE YEAH BUDDY
TIER TWO TITANS
TIER THREE SWAMP DONKEYS